drodzy młodzi przyjaciele

wraz z rozpoczęciem wakacji inauguruję nową kampanię społeczną – „Odwaga ratuje życie”. Akcja ma przypominać, że od podejmowanych decyzji może zależeć życie najbliższych oraz własne.

Odwaga kojarzy się z pewnością siebie i siłą, ale to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.

Okazje do wykazania się odwagą, czy wręcz bohaterstwem pojawiają się w najmniej oczekiwanych chwilach. Nie trzeba jednak szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów. Warto mieć w sobie wewnętrzną gotowość, na to, żeby powiedzieć „STOP!”, zareagować właściwie, kiedy grupa przyjaciół chce podjąć niepotrzebne ryzyko. Odwaga, to przecież również umiejętność pójścia pod prąd.

Młody człowiek, który potrafi podjąć odpowiednią – choć wielokrotnie niezrozumiałą dla rówieśników – decyzję, może ochronić nie tylko siebie, ale również tych, którzy są wokół niego. Może dać przykład, jak powinien zachować się współczesny bohater.

Wierzę, że macie w sobie siłę, która uchroni całą Waszą „paczkę” przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Przez całe lato będę przypominał o tym, że warto być odważnym. W spocie promującym kampanię zagrali Wasi rówieśnicy. Będziecie mogli zobaczyć go w telewizji i usłyszeć w radio. To głównie od Was zależy, ile młodych osób zobaczy go w internecie.

wasz rzecznik marek michalak
Rzecznik Praw Dziecka Strefa młodych Reaguj. Masz prawo